Jak skutecznie uczyć się historii?

Pozorom historia to trudny przedmiot. Wymaga od uczniów zapamiętania mnóstwa informacji: dat, wydarzeń, faktów i pozornie nieistotnych szczegółów. Dodatkowo nauczyć się historii trzeba myśleć analitycznie, dobrze łączyć ze sobą przyczyny i skutki. Nic dziwnego że wielu uczniów ma problem właśnie z tym przedmiotem.

Jak skutecznie uczyć historii?

Pierwszy krok to oczywiście dokładne słuchanie nauczyciela na lekcji, najlepiej robić przy tym dokładny notatki.To właśnie one potem pomogą usystematyzować wiedzę ucznia.

Oczywiście nie da się wszystkiego zapamiętać w trakcie 45 minutowej lekcji. Konieczna jest też nauka w domu. Za tym idzie uczeń musi mieć dobry podręcznik do tego przedmiotu. Zrozumieć przeszłość 3 z księgarni internetowej to pozycja przeznaczona dla uczniów z trzeciej klasy liceum. Dobry podręcznik pomaga usystematyzować niezbędne wiadomości. Jeśli uczeń planuje zdawać historię na maturze, to z pewnością przyda mu się repetytorium do tego przedmiotu. Tego typu materiały sprawdzą się zwłaszcza przed sprawdzianem czy maturą.

Daj sobie czas…

Historii niestety nie da się nauczyć w mgnieniu oka. To prostu ogrom materiału. Nie musisz zapamiętać nie tylko najważniejsze daty czy nazwiska, ale też wiedzieć jak poszczególne wydarzenia wpływały na bieg historii. Dlatego tego przedmiotu trzeba się po prostu uczyć systematycznie. Najlepiej podzielić materiał na małe partie. Dzięki temu nauka będzie zdecydowanie bardziej efektywna.  Problemem jest zapamiętanie wszystkich nazwisk i dat. Tak naprawdę nasza pamięć nie jest w stanie tego zrobić. Dlatego najlepiej skupić się na najważniejszych osobach i wydarzeniach. Można też sobie pomóc… Sposobem na naukę jest przygotowanie sobie małych karteczek z nazwiskami i datami. Potem może mojego przyklejać w widocznych miejscach w całym domu. Dzięki temu ważne daty będą nam się po prostu rzucać w oczy i zapamiętamy je niejako mimochodem. Oczywiście to również wymaga trochę czasu kropka dlatego ta metoda nauki raczej nie sprawdzi się w ostatnim dniu przed klasówką czy maturą.