Matura z historii – jak się do niej przygotować?

Jedna matura, wiele możliwości

Matura z historii jest jednym z najtrudniejszych egzaminów maturalnych. Mimo to, warto zdać ją na poziomie rozszerzonym. Umożliwi to późniejsze studiowanie niemal na każdym kierunku humanistycznym. Jak się do niej przygotować? Najlepiej korzystać z dobrych, polecanych podręczników. Sięgnąć trzeba na pewno po “Zrozumieć przeszłość 3” autorstwa Anety Niewęgłowskiej i Tomasza Krzemińskiego. Ta książka pozwala na dokładne opanowanie rozszerzonego materiału z historii.

Dlaczego właśnie ten podręcznik?

Pozycja pt. “Zrozumieć przeszłość 3” obejmuje okres historyczny od 1815 do 1939 roku. Co roku na maturze pojawia się coraz więcej pytań właśnie z tych lat. Książka rozpoczyna się więc ustaleniami Konresu wiedeńskiego, a kończy wybuchem II wojny światowej. Zawiera w sobie informacje nie tylko o Polsce czy Europie, ale również o historii Afryki czy Ameryki. Wiedza w niej zebrana została podzielona w tematyczne działy, które przepełnione są rysunkami, obrazami czy infografikami. To bardzo ważne przy nauce do matury z historii, ponieważ pojawia się na niej mnóstwo dzieł sztuki czy rysunków satyrycznych do interpretacji.

Nauka pisania wypracowań historycznych

W przygotowaniach do rozszerzonej matury z historii nie wolno zapomnieć o częstym pisaniu wypracowań. Na egzaminie zawsze pojawia się zadanie, które tego wymaga. Można za nie zdobyć aż 12 punktów. Dobre wypracowanie łatwo pozwoli na uzyskanie wysokiego wyniku z matury. Jak napisać je dobrze? Na pewno warto bardzo dokładnie opanować jeden z okresów historycznych i to właśnie z jego zakresu napisać szczegółową rozprawkę.

Rozwiązywanie arkuszy maturalnych

Kluczem do sukcesu jest nauczenie się sposobu rozwiązywania zadań maturalnych i pisanie uzasadnień, które zostaną później uznane przez egzaminatora. Osiągnąć to można tylko dzięki częstemu rozwiązywaniu arkuszy maturalnych z ubiegłych lat. Duża ilość napisanych matur z pewnością sprawi, że wynik z majowego egzaminu będzie satysfakcjonujący i umożliwi dostanie się na wymarzone studia.